Ma 2024. 11. 22., Cecília napja van |
Utazz el! Éld át! Írd meg!EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet. A felfedezők köztünk vannak! |
Környezettudatos mesebeli kunyhók
2011-11-04 | Utoljára módosítva: 2012-06-20 23:34:32
Szerz(ők): Déri Eszter Az elmúlt években egyre több hír szól olyan alternatív építészeti megoldásokról, amelyek az építkezés módjában és az alapanyagokban környezetkímélő módon próbálják meg kiszakítani a természetből az ember számára szükséges lakóteret. A The Explorer kiválasztotta a három leginkább tündérmesébe illőt.
Megvédeni magunkat az időjárás viszontagságaitól, találni egy helyet, ahol nyugodtan alhatunk, ahol a gyerekeinkről gondoskodhatunk – az emberiséggel egy időben született, mindig elsődleges igények. Csöppet sem egyszerű azonban úgy felépíteni házainkat, hogy a természet közelében maradjunk, mégse ártsunk az élővilágnak. Ezeket a megoldásokat még Andersen hősei is megirigyelnék. Hobbitok háza Wales-ben Amikor a Simon Dale által tervezett és megvalósított kuckó fotóit nézegetjük, Tolkien Peter Jackson által vászonra vitt világában érezhetjük magunkat. Ez a lak azonban nem egy film díszleteihez készült, a wales-i építész családja számára álmodta meg ezt az alacsony energiafogyasztású, környezetbarát házat. Szép, kényelmes és alacsony energiafogyasztású.
A ház felépítésének összege pusztán 3500 euro volt: építészek nélkül, egyszerű eszközökkel, barátok, rokonok segítségével dolgoztak rajta. Mindemellett Dale – mint a többi helyi belsőépítész – a környék adta lehetőségekkel machinált, és olyan nyersanyagokkal dolgozott, amelyet a környező erdők kínálnak. A házszerkezethez helyi tölgyet, a falakhoz vályogot és követ, a padló, a falak, a mennyezet szigeteléséhez pedig szénabálákat használt. A ház belső terében a falakat mészlap fedi, amely a cementhez képest kevésbé terheli a környezetet. A legbizarrabbnak azonban mégis az tűnik, hogy a padló, az ablakok, a csővezeték és a díszítmények selejtezett anyagokból készültek.
Hogyan lehet egy ilyen ház komfortos? Talán a hidegre, a technikai felszereltség hiányára gondolva azt hinnénk, sehogy. A Dale-házban azonban ott áll a kályha, a szigetelés óvja lakóit a hideg telektől, a nyár folyamán pedig egy leleményes légforgató rendszer oldja meg a levegő felfrissítését. A fény a tetőablakon keresztül érkezik, az elektromos áramot napelemekkel oldják meg, a házban emellett készen áll minden világító berendezés a zenei és informatikai eszközökkel együtt.
Hangulatos lakóház teljes harmóniában a természettel – Simon Dale példája azt mutatja, összehozható 3500 euróból. Egyszer volt hol nem volt néhány faház a fán Van Olaszországban, Piemontéban egy kis közösség, amely gesztenyefákon él. Nem tekintik magukat hippiknek, nem utasítják el a villany, a gáz, a telefon nyújtotta kényelmet, de úgy határoztak, hogy visszaszerzik az ember és a természet közötti egészséges kapcsolatot, így bár reggelente ugyanúgy futnak városi munkahelyükre, este nyugodtan térnek vissza a fákra.
Ha egy faházra gondolunk egy fa lombjai között, érezhetjük az egészet pusztán egy igazi mesébe illő toposznak, ahol a felnőtt kor emlékei összeolvadnak a gyermekkori álmokkal. Ugyanakkor tény, hogy tündérmesék és varázslat hangulata vesz körül egy olyan élet képét, amiben reggelente közel az éghez, lombok között ébredünk. A Baumraum például olyan építészcég, amely fára épített házakra specializálódott. Nem pusztán „úgy ahogy megfelel” viskókról van szó, hanem igazi építészeti ékszerekről, amelyeket természetes anyagokból építettek és amelyeket az elektromos áramhoz szükséges alternatív energiaforrásokkal is felszereltek. A cég célja, hogy elképzeléseit környezettudatos módon valósítsa meg figyelembe véve természetesen azokat a fákat is, amikre a házakat tervezi, ezért egy fajta hevederrendszert és fémköteleket használnak a szögek és azon anyagok helyett, amelyek sérthetik a fákat.
Emellett évek óta rukkolnak elő az építészek egyéb olyan megoldásokkal, amelyek környezetbarát módon valósítják meg sokunk gyermekkori álmát. Az egyik ilyen épület Dustin Feider tervein alapul, akit a japán papír lámpások ihlettek munkájában. Így született meg az a gömb alakú ház, amely azért, hogy a fény és levegő közelségét még jobban élvezhessék a benne lakók, nyitható panelekből áll.
Néhány helyen természetesen már a turizmus is lecsapott az ötletre. Olaszországban például a Bolsena-tó közelében találunk olyan szállót, amely hat méter magasban lévő szobát kínál. Egyelőre nem lehet tudni, hogy mennyire lehet pozitív hatással a környezetre a fákra épített turistalakok elterjedése, de tény, hogy a tériszonytól szenvedőket kivéve mindannyian szívesen töltenénk egy kis időt olyan körülmények között, ahol minden percben érezhetjük egy fa illatát.
Hubba Bubba házak 1892-ben William Wrigley, egy fiatal eladó elhatározta, hogy a rágógumiból csinál üzletet. Ötven évvel később a rágó népszerűvé vált Európában is. Újabb ötven év, és a francia BubbleTree cég külsőre a rágóbuborékhoz hasonló környezetkímélő kuckókat tervez.
A cég olyan házakat bocsájtott piacra, amelyek egy sátorhoz hasonlóan bárhol felállíthatók a természetben, de mint egy rágógumi, bizonyos modelljei átlátszóak. Ez utóbbi részlet nem apró különbség, a legtöbb ember számára nyilvánvalóan nem adna komfortérzetet még azzal a ténnyel együtt sem, hogy ezek az átlátszó sátrak egy luxus szálloda minden kényelmével el vannak látva.
A buborék-sátrakat természetes és újrahasznosítható anyagokból építetik, amelyek nem szennyezik környezetüket.
|
Keresés |