Ma 2024. 11. 22.,
Cecília napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = '', created = 1732283712, expire = -1, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/angliai-mocsarban-2600-eves-emberi-agyat-talaltak' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = '', created = 1732283712, expire = -1, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/angliai-mocsarban-2600-eves-emberi-agyat-talaltak' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.

Angliai mocsárban 2600 éves emberi agyat találtak

2011-04-12 | Utoljára módosítva: 2011-04-12 15:48:45
Forrás:

A világon eddig a legjobb állapotban sikerült megtalálni egy prehisztorikus emberi agyat tartalmazó koponyát egy mocsaras gödörben Heslingtonban, az Egyesült Királyságban.  Ez az agy a tudósok szerint egy vaskori emberhez tartozott, akit felakasztottak, majd lefejeztek, végül feje egy gödörben landolt.

A helsingtoni koponya 2684 éves. A rendkívül tartós konzerválást a mocsaras, vizenyős gödör tette lehetővé, amelyben az agyszövetek konzerválódhattak – állítja egy az Archaeological Science folyóiratban megjelent új régészeti tanulmány. Lézeres képalkotás, kémiai analízis és egyéb vizsgálatok során kiderült, hogy az agy természetes módon konzerválódott az évezredek során. A kutatók nem találtak bizonyítékot baktérium vagy gomba tevékenységére. A most felfedezett testrész a legrégebbi, valamint a legjobb állapotú, épen fennmaradt agy, amit valaha Európában vagy Ázsiában találtak. „A korai vaskorban egy harminc év körüli, férfi ’tulajdonát képezhette’” – nyilatkozta a tanulmány főszerzője, Sonia O'Connor. A halál okát ilyen régi lelet esetén ritkán lehet megállapítani, de az bizonyos, hogy ebben az esetben akasztás vetett véget a férfi életének. Erről a nyakcsigolyák helyzete árulkodik. „A fejet ezután eltávolították a testtől, valószínűleg egy kisebb penge segítségével” – fejtette ki Sonja O’Connor. – „Erre az utal, hogy a csigolyákon kisebb vágásnyomok találhatóak.” A fej mellett a testet nem találták meg.

A kutatók úgy gondolják, hogy a környék szertartási helyként funkcionált a bronzkortól a korai római korig – erre utal, hogy sok emberi kéz vájta mélyedés található a területen, amelyeket karókkal jelöltek meg.
Az agy rendkívül jó állapota figyelemreméltó ennyi idő elteltével. „Az emberi agy gyorsabban lebomlik, mint akár az izmok vagy egyéb puhaszövetek. Így ez a lelet páratlan a maga nemében.” – mondta O’Connor.
Ezen a felfedezésen felbátorodva a folyóirat elvégzi az eddigi legrészletesebb, prehisztorikus emberek puhaszöveteiről készített vizsgálatokat. Felhasználják a kutatásokhoz többek között az 5000 éves tiroli jégembert, az andoki inka múmiákat és további prehisztorikus leleteket is.
 

Sorry, you need to install flash to see this content.