Ma 2024. 11. 22., Cecília napja van |
Utazz el! Éld át! Írd meg!EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet. A felfedezők köztünk vannak! |
Árpád-kori feltárások a Dunántúlon
2010-10-21 | Utoljára módosítva: 2010-12-15 21:35:54
Középkori leletek Fejér megyében Perkáta települését elkerülő 62-es főút szakaszán, a középkor teljes időszakát átfogó 10-16. századi leleteket tártak fel. A különleges faluban és kun szálláson, tavaly nyár óta zajlanak az ásatások, most újabb temető maradványaira leltek. A Dunántúlon folyamatosan zajlik az Árpád-kori falu feltárása, ahol egy késő bronzkori település húzódik mkeg. A közelben egy vegyes rítusú (hamvasztásos és korhasztásos) temető romjaira bukkantak. A lelőhelycsoportról már az 1990-es évek óta tudomásuk van a magyar régészeknek. A kunok temploma, okleveles adatok alapján a középkori Perkáta Szűz Mária tiszteletére szentelt templommal azonosítható.
Eddig körülbelül 3700 sírt tártak fel, de még továbbiakra is számítanak a régészek. Az ásatáson megtalált tárgyak között gyakoriak voltak az öntött feliratos övcsatok, varrott tarsolyok, és sok ezüst színű gyűrű is a felszínre került. A templomot több építkezési periódusban készítették, az azt övező árokrendszer magában foglalta a megszentelt föld lehatárolását és erődítési szerepe is volt. A Sírások Naplója, régészeti blog folyamatosan beszámol minden aktuális fejleményről.
|
Keresés |