Ma 2024. 11. 24.,
Emma napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = '', created = 1732475549, expire = -1, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/kulonos-hiperaktiv-galaxisokat-fedezett-fel-hubble-teleszkop' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:183:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first last\"><a href=\"/hirek/megsem-hubble-fedezte-fel-tagulo-univerzumot\">Mégsem Hubble fedezte fel a táguló univerzumot?</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732475549, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/kulonos-hiperaktiv-galaxisokat-fedezett-fel-hubble-teleszkop' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.

Különös, hiperaktív galaxisokat fedezett fel a Hubble teleszkóp

2011-11-12 | Utoljára módosítva: 2012-06-20 23:36:03
Forrás:

Felülírhatja a törpegalaxisok keletkezéséről alkotott elméletet egy új felfedezés, amely azt bizonyítja, hogy a csillagok sokkal gyorsabban is fejlődhetnek, mint eddig gondolták. A Hubble űrteleszkóp által készített felvételeken 69 törpegalaxis látható.

A csillagászok 69 hiperaktív törpegalaxist fedeztek fel 9 milliárd fényévre a Földtől a Hubble-űrteleszkóp segítségével: a fiatal, forró csillagok felhevítették az őket körülvevő gázokat, s ez látható, fluoreszkáló eredménnyel jár. A kutatókat is megdöbbentette a csillagnépesség gyarapodásának gyorsasága: az újonnan felfedezett galaxisoknak ugyanis mindössze 10 millió év szükségeltetik ahhoz, hogy csillagszámukat megduplázzák – ezzel szemben a Tejútrendszernek ez ezerszer annyi időbe telik. A váratlan eredmények némileg ellentmondanak a törpegalaxisokkal kapcsolatos legfrissebb tanulmányoknak. „Az eddigi vizsgálatok arra utaltak, hogy a csillagok kialakulása viszonylag lassú folyamat volt, akár évmilliárdokig is elhúzódott.”- mondja Harry Ferguson, a baltimore-i Space Telescope Science Institute (STScl) asztronómusa. „Felül kell vizsgálnunk, amit a törpegalaxisok keletkezéséről eddig tudtunk.” – tette hozzá.


A kutatók szerint a most felfedezett törpegalaxisok területe körülbelül a Tejútrendszer egy századát teszi ki, távolságukból pedig arra következtethetünk, hogy a világegyetem korai időszakából származnak. Akkoriban a csillagkeletkezési ráta jóval nagyobb volt, mint most, de ezen csillagok gyarapodási aránya még így is kiemelkedően magas.
A törpegalaxisok rendkívül gyakoriak a világegyetemben, s a csillagászok szerint ez a gyors keletkezési fázis egy fontos lépés lehet a fejlődésük során. A csapat reméli, hogy még többet megtudhatnak erről a folyamatról a Hubble adatai által. Anton Koekemoer csillagász szerint a kutatás során még a későbbiekben is rábukkanhatnak hasonló törpegalaxisokra, melyek vizsgálatával további részleteket tudhatnak meg a csillagok keletkezéséről.
Ferguson és Koekemoer az Astrophysical Journal című folyóiratban publikálják tanulmányukat a felfedezésről.

Space.com

 

Kulcsszavak:

Sorry, you need to install flash to see this content.