Ma 2024. 11. 01., Marianna napja van |
Utazz el! Éld át! Írd meg!EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet. A felfedezők köztünk vannak! |
Megtalálták a legősibb fosszíliát
2011-08-22 | Utoljára módosítva: 2011-08-24 13:10:38
Az Ausztráliában felfedezett mikrofosszíliák azt bizonyítják, hogy több mint 3,4 milliárd évvel ezelőtt kifejlődhetett baktérium oxigén nélkül is. Az erről szóló vasárnap közzétett tanulmány annak reményét erősítheti, hogy létezhetett élet a Marson is. Az ősi üledékes kőzetek (amelyek közel egy évtizedes vita okozói) lehetnek minden idők legkorábbi fosszíliái – állítják a Western Australia és az Oxford Egyetem kutatói. David Wacey és Martin Brasier szerint a most felfedezett lelet élő sejtek lenyomataira hasonlít, és ezzel az egyik legősibb földi létforma megkövült példányaira bukkantak. Az állítást megalapozó minta, azaz a mikroba, amely finom kvarchomok szemcsékben őrződött meg, a nyugat-ausztrál Pilbara régióból, Strelley Poolból származik. (A Pilbara a bolygó legősibb ismert kőzetrétege, amelyet még az archaikum földtörténeti korszaka hozott létre, és amelynek területét a természet erői szerencsés módon nem koptatták.) Egy másik kutatócsoport 2002-ben ugyanebben a régióban, Strelley Pooltól mindössze 35 km-re dolgozott. Felfedezésüket, azaz a Pilbara Apex kovakőben feltételezett élő fosszíliák létét hamarosan megkérdőjelezték – mivel a fosszilis szálak helyett hematitot és kvarcot mutattak ki, úgy gondolták, a lelet nem biológiai eredetre utal. Ma azonban a feltételezéseket könnyebb alátámasztani: a legújabb eletronmikroszkópos és sztetosztópos technikákat használva a kutatók biztosan jelentik ki, hogy felfedezésük biológiai eredetű, nem pusztán a sziklák mineralizációjának eredménye. David Wacey és Martin Brasier kémiai elemzése során a sejtek közelében kénlerakódást figyeltek meg, így úgy gondolják, hogy az ősi mikroorganizmus ebből az elemből nyert tápanyagot a „túléléshez”.
Martin Brasier elmondása alapján ezzel jó bizonyítékunk van a 3,4 milliárd évvel ezelőtti földi életről. A kutató szerint a felfedezés azt erősíti meg, hogy volt valamiféle mikroorganizmus abban az időben, ami ráadásul oxigén nélkül létezett.
|
Keresés |