Ma 2024. 11. 22.,
Cecília napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = '', created = 1732284025, expire = -1, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/uj-vonalkod-leolvaso-modszer-zebrak-azonositasara' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = '', created = 1732284025, expire = -1, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/uj-vonalkod-leolvaso-modszer-zebrak-azonositasara' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.

Új vonalkód-leolvasó módszer a zebrák azonosítására

2011-04-11 | Utoljára módosítva: 2011-04-11 15:40:08
Forrás:

Amerikai kutatók kifejlesztettek egy új módszert a zebrák egyedeinek felismerésére. A „Stripespotter” névre keresztelt rendszer újításaival megkönnyíti az állatok beazonosítását és megfigyelését – úgy működik, akár egy speciális vonalkód-leolvasó.

A kutatók a mai napig teljesen elavult módszerekkel próbálják beazonosítani a zebrák megfigyelt egyedeit: először fel kell kutatniuk az állatokat, majd megvizsgálniuk a genetikai állományukat (általában az ürülékükből begyűjtött minta segítségével), majd manuálisan rögzíteniük kell a viselkedésüket a terepmunka során. Az új rendszer, amelyet számítógépes szakemberek és biológusok közösen alkottak meg, segít ezeket a módszereket automatizálni, és sok felesleges munkától kíméli meg a tudósokat is.

A megalkotói által „Stripespotternek” (csíkfigyelőnek) keresztelt rendszert egyszerű használni, mégis nagy segítséget nyújt az egyes zebrák beazonosításában. Tágabb értelemben úgy működik, mintha vonalkódokat húznánk le a pénztárgépen: mivel minden zebra egyedi csíkozással rendelkezik, a Stripespotter felismeri és regisztrálja a csíkozását, majd betáplálja a korábbi tapasztalatokat, megfigyeléseket tartalmazó rendszerbe – így kap egy StripeCode-ot (csíkkódot), amely alapján később azonosítani tudják az állatot. Később, ha ugyanezt az egyedet lefotózzák és a képet feltöltik, a rendszer a kód alapján előkeresi a korábbi felvételeket.

A Stripespottert egyszerű használni: a kutató képeket és feljegyzéseket készít az általa megfigyelt állatokról, amelyeket aztán feltölt az adatbázisba, majd visszakeresi, hogy korábban milyen jegyzetek születtek ugyanezekről a zebrákról. Ezáltal sokkal könnyebben tanulmányozhatja viselkedésüket és vándorlási jellegzetességeiket.
A módszert a zebrák mellett később az egyedien csíkozott vagy pettyezett állatokra is kiterjeszthetik majd – például akár tigrisekre vagy zsiráfokra.
A zebra-szkenner nem is az első ilyen jellegű rendszer a világon. Létezik már hasonló módszer a pingvinek, a teknősök vagy az orrszarvúk beazonosítására is.
 

Sorry, you need to install flash to see this content.