Ma 2024. 11. 22.,
Cecília napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:186:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first last\"><a href=\"/cikkek/legujabb-szamunkbol-feher-oroszlan-birodalma\">Legújabb számunkból: A fehér oroszlán birodalma</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732251349, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/cikkek/pingvinek-elveszithetik-tollukat-figyeltek-meg-wcs-kutatoi' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:520:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/hirek/pingvinek-szag-alapjan-talaljak-meg-csaladtagokat\">A pingvinek szag alapján találják meg a családtagokat</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/vilagjaro-pingvin-hazater\">A világjáró pingvin hazatér</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/pingvin-aki-meghoditotta-uj-zelandot\">A pingvin, aki meghódította Új-Zélandot</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/hirek/egymast-tartjak-melegen-csaszarpingvinek\">Egymást tartják melegen a császárpingvinek</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732251349, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/cikkek/pingvinek-elveszithetik-tollukat-figyeltek-meg-wcs-kutatoi' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.

A pingvinek elveszíthetik tollukat - figyelték meg a WCS kutatói

2011-04-08 | Utoljára módosítva: 2011-04-18 09:52:54
Szerz(ők): Nagy Nikoletta

Az ezt okozó betegséget már 2006-ban észlelték, mostanra azonban annyira elszaporodtak a tollatlan pápaszemes és Magellán pingvinbébik, hogy a gyógymód megtalálása élet-halál kérdése számukra.

A Dél-Afrika és Argentína partjainál található rezervátumok pápaszemes pingvineit (Spheniscus demersus) egy olyan betegség tizedeli, amelyről eddig vajmi keveset tudunk. A Wildlife Conservation Society kutatói azt vizsgálják, hogy mitől alakul ki az állatokat „megkopasztó” rendellenesség, valamint hogy milyen gyógymóddal tudnának segíteni a pingvineken.
A tollvesztést okozó betegséget először 2006-ban, a dél-afrikai Cape Town közelében fedezték fel. A South African Foundation for the Conservation of Coastal Birds (SAFCCA, Dél-Afrikai Part menti Madarakért Alapítvány) kutatói figyelték meg egy helyi rehabilitációs területen, hogy néhány pápaszemes pingvinfióka teljesen megkopaszodott. Még ebben az évben 59%-uk járt így, 2008-ban pedig további 20%-uk is teljesen megkopaszodott.

A beteg állatok a fejlődésben is visszamaradnak: sokkal kisebbek, mint tollas társaik. Lassabban is nőnek, így sokkal több idő alatt érik el azt a fejlettségi szintet, amelynél elengedhetik őket a szabadba. A fiókák jelentős része elpusztul a betegség miatt, amelyek azonban mégis túlélik, előbb-utóbb új tollakat kezdenek növeszteni.
A rendellenesség felfedezhető a pápaszemes pingvin közeli rokonánál, a Magellán pingvin vadon élő egyedeinél is. 2007-ben már a WCS és a washingtoni egyetem kutatói is négy különböző módszerrel megvizsgálták a beteg állatokat. Megfigyelték, hogy a kopasz pingvinek a hipotermia, azaz kihűlés ellen úgy védekeznek, hogy igyekeznek a napon, melegen maradni. Az egészséges példányok ugyanis kevésbé kedvelik a napfényt.

A beteg állatok egyre növekvő számáról a Waterbirds folyóirat közölt le egy tanulmányt, amelyet a WCS, a washingtoni egyetem, a SAFCCA és a Centro Nacional Patagónico kutatói írtak.
„A tollvesztéssel járó rendellenességek nagyon ritkák a madarak között. – nyilatkozta P. Dee Boersma, a WCS kutatója, aki harminc éve foglalkozik a Magellán pingvinekkel. – További megfigyelésekre és vizsgálatokra lesz szükségünk, hogy megállapíthassuk a betegség okát, valamint azt, hogy átterjedhet-e a többi pingvinfajra.” Eddig a lehetséges okok között szerepelnek a kórokozók, a pajzsmirigy-rendellenességek vagy a genetika.

„A beteg állatok számának növekedése arra utal, hogy valami újjal állunk szemben.” – nyilatkozta Mariana Varese, a WCS latin-amerikai és karibi programjának vezetője.
„Muszáj megtalálnunk a módszert, amivel megállíthatjuk a betegség terjedését. – mondta Boersma. – Nem engedhetjük meg, hogy annyira kiterjedjen, hogy nagyobb fenyegetést jelentsen a pingvinfajok számára.”

Képek: Nola Parsons, Jeffrey Smith

Kulcsszavak:

Sorry, you need to install flash to see this content.