Az Antarktisz és az Északi-sark kegyetlen vidékein nem könnyű útra kelni – mégis sokan vállalkoznak ilyen emberpróbáló expedíciókra. Aki azonban arra gondolna, hogy az örök jég birodalmát csak a férfiak hódították meg, nagyot téved: exkluzív cikksorozatunkban bemutatjuk az 5 legnagyobb kalandornőt, aki nem félt nyakába venni a zord tájakat!
Cikksorozatunk második részében Dominick Arduin francia-finn kalandornőt mutatjuk be, akinek élete és feltételezett halála körül rengeteg pletyka terjedt el...
A francia kalandornő az Alpok hegyei között látta meg a napvilágot, de 1988-ban Finnországba költözött. 15 évig itt dolgozott idegenvezetőként, így a francia mellett megszerezte a finn állampolgárságot is. Viszontagságos élete volt: szülei gyerekkorában meghaltak, később rákot diagnosztizáltak nála, amit azonban sikerült leküzdenie.
Először 2001-ben indított expedíciót az Északi-sarkra – ekkor el is érte a mágneses északi pólust. Második úticéljának a földrajzi északi pólust szemelte ki, az expedíció során azonban lábujjainak nagy része elfagyott, ezért mentőegységet kellett küldeni érte, még mielőtt elérhette volna a pólust. A lábujjait később amputálni kellett.
A kalandornő egyébként azon túl, hogy az Északi-sark meghódítására vállalkozott, 2000-ben megmászta a Himaláját is, és többször vett részt túlélő- és teljesítménytúrákon. 1981-ben kajak-világbajnokságot nyert.
Meghiúsult kísérlete után 2004. március 5-én ismét nekivágott, hogy meghódítsa az Északi-sarkot. Észak-Szibériából indult el. Már expedíciója második napján elvesztették vele a rádiós kapcsolatot. Március 21-ig keresték helikopterekkel, de semmi nyomát nem találták – meglelték viszont az eltűnt Frederic Chamard-Boudet felfedezőt, akinek szintén akkoriban veszett nyoma. A mentést végzők úgy gondolják, Arduin a tengerbe fulladhatott.
Eltűnése után számos pletyka látott napvilágot – többek között azt rebesgették, hogy az expedítor csupán megrendezte saját halálát, hogy új életet kezdhessen. Francia és finn kollégái továbbá érdekes tényeket hoztak nyilvánosságra: azt állították ugyanis, hogy Arduin hazudott arról, hogy az Alpokban született, és azt is kitalálta, hogy szülei autóbalesetben haltak meg. Valójában Arduin Párizsban nőtt fel, és van egy fiú- és egy lánytestvére is, akikről korábban mélyen hallgatott.
A finn újságíró, Sven Pahajoki, aki maga is jó barátja volt az expedítornak, eltűnése után könyvet írt Arduin életéről „A kalandor titkai” címmel, amelyben kifejti, hogy biztosan tudja: a felfedező csupán megjátszotta halálát azért, hogy új életet kezdhessen, feltehetően Oroszországban. Pahajoki állításai igazolására még Arduin egyik nagybátyját is megszólaltatta, aki igazat adott az újságírónak. A kalandornő közeli hozzátartozói ezt cáfolják ugyan, de azt megerősítették, hogy múltját valóban kitalálta. Pahajoki azonban nem tágít elképzelésétől: elméletét bebizonyítva nyilvánosságra hozta, hogy forrásai szerint északi-sarki útja előtt Arduin keményen tanult oroszul, és néhány szibériai lakossal is felvette a kapcsolatot.