Ma 2024. 11. 22.,
Cecília napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:384:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/cikkek/aki-felvitt-bennunket-csillagokba-interju-farkas-bertalannal\">Aki felvitt bennünket a csillagokba - interjú Farkas Bertalannal</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/astronaut-extraordinary\">Astronaut Extraordinary</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/cikkek/foldunk-zaszloja-alatt\">Földünk zászlója alatt</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732250731, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/kozmikus-kataklizma-forditotta-el-holdat' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:592:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/hirek/teljes-holdfogyatkozas-lesz-jovo-heten\">Teljes holdfogyatkozás lesz a jövő héten</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/urhajos-kerestetik\">Űrhajós kerestetik!</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/visszatertek-barlangokbol-az-esa-asztronautai\">Visszatértek a barlangokból az ESA asztronautái</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/lehet-hogy-egykor-ket-holdunk-volt\">Lehet, hogy egykor két holdunk volt?</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/hirek/szerdan-teljes-holdfogyatkozas-varhato\">Szerdán teljes holdfogyatkozás várható</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732250731, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/kozmikus-kataklizma-forditotta-el-holdat' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.

Kozmikus kataklizma fordította el a Holdat?

2010-08-17 | Utoljára módosítva: 2010-08-17 08:43:25
Forrás:

Egy friss elméleti vizsgálat szerint elképzelhető, hogy Holdunk jelenlegi "arca" egy hatalmas becsapódás nyomán fordult a Föld felé.

A Hold belsejében lévő tömegeloszlás egyenetlenségei és a Föld óceánjainak árapály hatása miatt kialakuló kötött keringés lényege, hogy a Hold Föld körüli keringési és a saját tengelye körüli forgási periódusa megegyezik, azaz bolygónkról mindig csupán az egyik oldalát láthatjuk kísérőnknek (leszámítva persze a libráció jelenségét: a forgástengely látszólagos "billegése" miatt hosszú idő alatt közel 60%-ot láthatunk a teljes felszínből).

Mark Wieczorek és Mathieu Le Feuvre (Institut de Physique du Globe de Paris) szerint lehetséges, hogy a régmúltban nem ugyanazt az oldalát fordította felénk hű kísérőnk. Az idős és nagyméretű becsapódásos medencék statisztikai vizsgálata azt fedte fel, hogy a Hold keleti félgömbjén sokkal több ilyen objektum található mint a nyugatin, holott a Hold jelenlegi orientációja épp ennek az ellenkezőjét sugallná: a Föld körüli pályamozgás irányába mutató nyugati félteke "szenvedhetett el" több becsapódást. A kutatók szerint annak az esélye, hogy a jelenlegi konfiguráció véletlenszerűen alakuljon ki, mindössze 0,3 %.

A számítások szerint egy kellően nagy ütközés kibillenthette a Holdat: egy legalább 50 km-es égitest becsapódása elegendő energiát jelenthetett ehhez, valamint a hozzávetőleg 350-500 km-es ütközéses medence kialakításához. Az ismert holdi medencék közül mindössze hat jelölt jöhet szóba, közülük is a legesélyesebb a holdi egyenlítőn fekvő Smythii a maga 570 km-es méretével. A feltételezett becsapódás legalább 3,8 milliárd évvel ezelőtt történhetett, amikor a Hold a jelenlegi távolságának csupán felénél volt. A csapás valószínűleg nem változtatta meg a Hold forgástengelyét, de a forgási periódust igen; az akkori esetleges földlakók úgy látták volna ezt a kényszeres librációt, mint a Hold "arcának" ide-oda billegését. Egy idő után azonban az árapályerők nyomatékai megállították ezt a "himbálózást" és csupán a véletlenen múlott, hogy milyen irányba állt vissza a Hold: abba, amelyben az ütközés előtt volt, vagy egy teljesen másik oldalát mutatta attól fogva a Föld felé.

A probléma az, hogy holdi geológusok katalógusa az ősi becsapódásos medencékre vonatkozóan nem teljes, sokuk rejtőzködhet még a holdi tengereket formáló kiterjedt lávasíkságok vagy a későbbi becsapódások törmeléke alatt. Ennek a kérdésnek az eldöntésében a jelen és a közeljövő holdszondái (Kaguya, Chang'e 1, Chandrayaan 1, Lunar Reconnaissance Orbiter) fognak érdemi munkát végezni. A két kutató cikkét az Icarus szakfolyóirat fogadta el közlésre. 

Kulcsszavak:

Sorry, you need to install flash to see this content.