Ma 2024. 11. 25.,
Katalin napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:465:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/cikkek/viharvadasz\">A viharvadász</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/anancus-arvernensis-avagy-felsorakosi-oselefant\">Anancus arvernensis</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/hatodik-ocean-meghoditasa\">A hatodik óceán meghódítása</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/honap-kerdese\">A hónap kérdése</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/cikkek/asatasok-az-alfold-tetejen\">Ásatások az Alföld tetején</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732518314, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/mehek-es-robotok-kornyezetvedelemert' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:543:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/hirek/legextremebb-emlosok\">A legextrémebb emlősök</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/emelkedhet-foldkozi-tenger-vizszintje\">Emelkedhet a Földközi-tenger vízszintje</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/tuzcsik-az-egen-video\">Tűzcsík az égen - videó</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/internettorteneti-kiallitas\">Internettörténeti kiállítás</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/hirek/felfedeztek-legidosebb-teruletet-foldon\">Felfedezték a legidősebb területet a Földön</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732518314, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/hirek/mehek-es-robotok-kornyezetvedelemert' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.

Méhek és robotok a környezetvédelemért - videó

2010-08-17 | Utoljára módosítva: 2010-08-17 08:56:02
Forrás:

Az állatok és a technika ötvözésével tennék hatékonyabbá a környezetvédelmet a Würzburgi Egyetem kutatói. A német szakemberek a méhekből és a robotokból hoznának létre egy hatékony, megbízható, pontos és olcsó környezetvédelmi bioszenzor-hálózatot.

A program hivatalos neve Nagy felületű környezetvédelmi ellenőrzéseket biztosító bioszenzor-hálózat, és az Európai Unió összesen 500 000 euróval támogatja. A tudóscsoportot Jürgen Tautz professzor, méhkutató és Klaus Schilling professzor, robotspecialista vezeti, akik további 500 000 eurót gyűjtöttek össze más forrásokból. A célok között szerepel egy kiválasztott terület gyors átvizsgálása káros anyagok után. Ebben a munkában a szakemberek egyaránt szerepet szánnak a méheknek és a robotoknak.

"Egy méhraj több négyzetkilométernyi kiterjedésű lehet, de a mérete extrém esetekben elérheti a 20x20 kilométert is. A rovarok ezen a területen minden egyes virágot felkeresnek. De még ennél is fontosabb, hogy nemcsak a virágport szedik össze, hanem minden anyagot, amit találnak" - jelentette ki Jürgen Tautz. Amennyiben tehát a környezetvédők tudni akarják, hogy egy mező fertőzött-e káros anyagokkal, akkor elég csak a méhekre támaszkodniuk.


v/lE-8QuBDkkw
A videón egy méhkas életébe nyerhetnek bepillantást.


"A mi feladatunk a programban az, hogy olyan szenzorokat helyezzünk el a méhkaptárban, amelyek összeszedik ezekről az anyagokról a kívánt információkat. Emellett lehetővé kell tennünk, hogy ezek az adatok minél gyorsabban eljussanak a központba, hogy ott mielőbb elemezni lehessen őket" - tette hozzá Klaus Schilling, a Würzburgi Egyetem Robotikai és Telematikai Tanszékének vezetője. Az egyes rovarokat chipekkel látják el, így a tudósok mindig pontosan tudják, hogy melyik állat, mely mintákat gyűjtötte össze. Miután megtörtént az információk elemzése, a szakemberek még mindig elküldhetnek robotokat az adott terület részletes átvizsgálására.

A környezetvédelem mellett a megoldás hatékony lehet a katasztrófák sújtotta területek, a városok szennyezettségének vagy például a repülőterek ellenőrzésére. Utóbbi már most is létezik, gyakran alkalmaznak méhrajokat a légikikötők környékén a repülőgépek által kibocsájtott kerozinszint megállapítására. "A megfelelő technikával nagyon pontos kimutatások készíthetők és kideríthető mondjuk, hogy ha egy repülőgép engedély nélkül engedett ki az üzemanyagtartályaiból kerozint a repülőtér közelében. Az egyetlen probléma most már csak az, hogy mit csináljunk télen, amikor nincsenek méhrajok" - mondta Schilling.

A 4 éven át tartó projektben a Würzburgi Egyetem mellett a Telematikai Központ nevű kutatóintézet, valamint az eSTe Sigrid Thoma és a Fröhlich Electronic cég vesz részt
.

Kulcsszavak:

Sorry, you need to install flash to see this content.