Ma 2024. 11. 23., Kelemen, Klementina napja van |
Utazz el! Éld át! Írd meg!EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet. A felfedezők köztünk vannak! |
Műkincseket loptak Egyiptomban
2011-02-16 | Utoljára módosítva: 2011-02-17 14:28:36
Két hétig titkolták, hogy eltűntek Február 13-án bejelentették, hogy január végén az Egyiptomi Nemzeti Múzeumban történt betörés során nemcsak tönkretettek 70 műkincset, de többet el is loptak.
A tolvajok elvittek két, Tutankhamont ábrázoló faszobrot, egy mészkőszobrot Ehnaton fáraóról, egy Nefertitit és egy Amarnát, valamint Amarna írnokát ábrázoló szobrot, Juja 11 temetkezési szobrát, továbbá egy szkarabeusz formájú amulettet, amely viselője szívét volt hivatott védeni. A műkincsek páratlan értékkel bírnak, különösen a Tutankhamont mintázó és az Amarna-korszakban készült szobrok. Havasz korábban cáfolta, hogy bármi is hiányozna a gyűjteményből. Annyit ismert csupán el, hogy a tolvajok több mint 70 szobrot rongáltak meg, de azt állította, hogy ezek mindegyikét restaurálni tudják. A múzeum adatbázisának dolgozói azonban leltárt készítettek, és jelentették a műkincsek eltűnését. A korábbi igazgatónő, Wafaa el-Saddik a német Zeit magazinnak tett nyilatkozatában kifejtette, hogy véleménye szerint a múzeum dolgozói is részt vettek a lopásban. „Ezek a műkincsek nem kicsik. Nem kell leltárt készíteni ahhoz, hogy feltűnjön, nincsenek a helyükön.” Nemcsak a volt igazgatónő, de több szakértő és régész is furcsának találja, hogy csak most jelentették be a műtárgyak eltűnését. „(Havasz) korábbi állítása, hogy a múzeumból semmit nem loptak el, elég… optimista volt. A bejelentés időpontja is elég gyanús.” –írta blogján Dorothy Lobel King archeológus. A bejelentés óta a műkincsek és tolvajaik keresése gőzerővel folyik –az egyiptológusok szövetsége és a hatóságok együttműködve próbálják kézre keríteni a tetteseket. „Minél több ember ismeri a tárgyakat, amiket elloptak, annál nagyobb az esélye, hogy egy kereskedő vagy egy gyűjtő felismeri valamelyiket, és esetleg visszaszolgáltatja a múzeumnak.” –nyilatkozta Jacques Kinnaer belga egyiptológus. „Sajnos a lopás és a bejelentés között annyi idő telt el, hogy a tolvajoknak bőven volt idejük eltüntetni a nyomaikat vagy eladni a műkincseket.” –tette hozzá.
Relevant Content |
Keresés |