Ma 2024. 11. 21.,
Olivér napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:796:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/cikkek/az-okori-vilag-7-csodaja-vi-halikarnasszoszi-mauzoleum\">Az ókori világ 7 csodája - VI. Halikarnasszoszi mauzóleum</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/az-okori-vilag-7-csodaja-v-epheszoszi-artemisz-templom\">Az ókori világ 7 csodája - V. Epheszoszi Artemisz-templom</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/az-okori-vilag-7-csodaja-%E2%80%93-iv-az-olimpiai-zeusz-szobor\">Az ókori világ 7 csodája – IV. Az olimpiai Zeusz-szobor</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/az-okori-vilag-7-csodaja-iii-rodoszi-kolosszus\">Az ókori világ 7 csodája - III. Rodoszi kolosszus</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/cikkek/az-okori-vilag-7-csodaja-ii-alexandriai-vilagitotorony\">Az ókori világ 7 csodája - II. Alexandriai világítótorony</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1732203072, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/cikkek/az-okori-vilag-7-csodaja-vii-kheopsz-farao-piramisa' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = '', created = 1732203072, expire = -1, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/cikkek/az-okori-vilag-7-csodaja-vii-kheopsz-farao-piramisa' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.

Az ókori világ 7 csodája - VII. Kheopsz fáraó piramisa

2011-08-26 | Utoljára módosítva: 2011-08-26 11:21:40
Szerz(ők): Hidvégi Brigi

Földünk még manapság is számtalan titkot rejt előlünk – a régészek, tudósok naponta fedeznek fel régi-új csodákat. Cikksorozatunk az ókori világ hét legmonumentálisabb alkotását övező rejtélyek nyomába ered.

Antipatrosz neve keveseknek cseng ismerősen, pedig ő volt az a föníciai krónikás, aki Kr. e. 2. században lejegyezte és a „csoda” jelzővel illette a hét legismertebb ókori építményt. Bár a remekművekből mára többnyire csak romok maradtak, történetük máig él. Úgy tartják, ahhoz, hogy jelenünket megértsük, múltunkat is meg kell ismernünk. Így hát dőljünk hátra egy percre, és figyeljünk arra, amit a régi idők mesélnek nekünk.

Kheopsz fáraó piramisa

A legősibb világcsoda igazán egyedülálló voltáról tanúskodik, hogy ez az egyetlen építmény az ókori fő látványosságok közül, amely még ma is rendületlenül áll. Monumentalitása nemcsak méreteiben – bár nagysága is kétségkívül figyelemreméltó –, de létrehozásának módjában és az alkotást övező titkokban is megmutatkozik. Kiismerhetetlenségét mutatja, hogy még manapság is találnak rejtett hieroglifákat, eldugott folyosókat a piramisban.
Története egyszerű: Kheopsz (más néven Hufu) apja halála után, hasonlóan elődeihez, belefogott sírhelye építtetésébe. A nagyravágyó uralkodókra jellemző módon olyan végső nyughelyet szándékozott létrehozni, mely nagyobb és szebb, mint az összes többi. Kheopsz uralkodása a források szerint Kr. e. 2590 és 2540 között kezdődött, „Hufu fényhegyének” – ahogy a hieroglifák szólnak róla – felépítését pedig 2580 és 2530 köré datálják. 10 év előkészítésre volt szükség: ez valószínűleg magába foglalja a precíz csillagászati tájolás elvégzését. Hérodotosz szerint ezután még 20 esztendeig tartottak a munkálatok, és körülbelül százezer ember dolgozott a piramison. A későbbi kutatások során azonban kiderítették, hogy a görög történetíró tévedett: összesen maximum 8000 munkás tudott volna eredményesen, egymás akadályozása nélkül részt venni az építkezésben, a munkálatok teljes időtartama pedig nem ismert.

Létrehozásuk módszere a legérdekfeszítőbb kérdés a piramisokkal kapcsolatban. Néhány tudós nem hisz abban, hogy az ókori egyiptomiak képesek lettek volna saját erejükből felépíteni a hatalmas síremlékeket, ám a legtöbb kutató rácáfol erre. A művészek, építészek, kőfaragók és kézművesek pontosan kidolgozott technikát követtek. A Nílus túlsó partján elhelyezkedő kőfejtőből megadott nagyságú tömböket vájtak ki a sziklákból. Kötelek, emelőrudak és fagörgők segítségével szállították és helyezték el őket. Minél magasabb lett az építmény, annál nehezebb volt a munka. Embert próbáló erőfeszítést igényelt hajszálpontosan felhelyezni a síremlék tetejére a 9 méter magas zárókövet (pyramidont). Valószínűleg többen bele is haltak a vállalkozásba. Miután a kőtömbök a helyükre kerültek, a lépcsőzetes építményt feltöltötték, hogy tökéletesen sima felszínt kapjanak. Ezt hófehér mészkőlapokkal borították be, amelyeket tükörfényesre csiszoltak. Képzeljük csak el, milyen lélegzetelállító látványt nyújthatott a napfényben tündöklő óriási piramis!
A síremlék magassága végül 146,6 méter lett, ami napjainkra 137, 20 méterre fogyatkozott. Az épületet kétmillió mészkőtömb alkotja, melyek egyenként akár 7-8 tonnásak is lehetnek. A piramis összsúlya 6 400 000 tonna. Gízától körülbelül két kilométerre fekszik, manapság ez a rész Kairóhoz tartozik. Belsejében bonyolult folyosórendszer húzódik, akárcsak egy labirintus. Közepén található a 10,5 méter széles és 5,8 méter magas Király Kamrájának nevezett terem, benne hatalmas márvány szarkofággal. Érdekesség, hogy a tudósok szerint Kheopsz sosem feküdt itt. Az akkori szokások szerint a halotti kamrát fényűző díszítések borították, ám ez itt egyáltalán nincs jelen. Különös továbbá az is, hogy a szarkofág nem készült el, a teteje teljesen hiányzik.

3500 év háborítatlanság után először Abd Allah al Ma'mun kalifa hatolt be Kheopsz piramisába, de csalódnia kellett: kincsnek nyoma sem volt. A sírrablók és fosztogatók is elkerülték a helyet. A fehér mészkőburkolat és a zárókő később áldozatul esett a nyersanyaghiányban szenvedő egyiptomiaknak. A 20. századtól kezdve ezek a lenyűgöző építmények Földünk elsőszámú látványosságai. A gízai piramisok a legkedveltebb turistacélpontok, köztük Kheopsz fáraó síremlékével.
 

 

 

Sorry, you need to install flash to see this content.