Ma 2024. 05. 07.,
Gizella napja van

Utazz el! Éld át! Írd meg!

EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet.

A felfedezők köztünk vannak!

  • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:451:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/cikkek/meleg-helyzet\">Meleg a helyzet</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/mohacsnal-megallt-duna\">Mohácsnál megállt a Duna</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/szabadsagot-szigetnek\">Szabadságot a szigetnek!</a></li>\n<li><a href=\"/cikkek/honap-kerdese\">A hónap kérdése</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/cikkek/felkeszules-vigyazz-kesz-rajt\">Felkészülés, vigyázz, kész, rajt!</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1715077546, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:cikkek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/cikkek/bivalyok-az-arteren-dolgoznak' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.
  • user warning: UPDATE command denied to user 'exptravel'@'localhost' for table 'cache_block' query: UPDATE cache_block SET data = 'a:2:{s:7:\"subject\";s:16:\"Relevant Content\";s:7:\"content\";s:334:\"<div class=\"item-list\"><ul><li class=\"first\"><a href=\"/hirek/repulo-orrszarvuk\">Repülő orrszarvúk</a></li>\n<li><a href=\"/hirek/vietnamban-kihalt-javai-orrszarvu\">Vietnámban kihalt a jávai orrszarvú</a></li>\n<li class=\"last\"><a href=\"/hirek/dobbal-langgal-egyutt-foldert\">Dobbal, lánggal együtt a Földért</a></li>\n</ul></div>\";}', created = 1715077546, expire = -1, headers = '', serialized = 1 WHERE cid = 'relevant_content:hirek:explorert:hu:r.1:http://travel.explorerworld.hu/cikkek/bivalyok-az-arteren-dolgoznak' in /home/ecomedia/public_html/travel.explorerworld.hu/includes/cache.inc on line 109.

A bivalyok az ártéren dolgoznak

2009-02-24 | Utoljára módosítva: 2009-03-03 16:05:39
Szerz(ők): Balogh Alexandra | Fotós(ok): WWF Magyarország

Bivalyokat alkalmaz a WWF Magyarország egy különleges feladat ellátására: enniük kell, hogy visszaszorítsák a Tiszatarján árterében agresszívan terjeszkedő növényeket.

Ha alaposan megvizsgáljuk Magyarország térképét, Tiszaújvárostól nem messze találunk egy aprócska települést: Tiszatarjánt.  A Tisza jobb partján, a Borsodi mezőségben fekvő község a történelem során túlélte a törököket, követte a vallási változásokat, és még a nyelvújítás harcába is bekapcsolódott. A XIX. században virágzott itt az élet, országos szintű vásárokat tartottak. Mezőcsát és a mai Tiszaújváros lakói szívesen vették a tarjáni portékákat, a zöldségeket, gyümölcsöket, kosarat, cirokseprűt, zsákokat.

A megélhetést elsősorban a Tisza ártere biztosította a tarjáni családoknak. Az ártéri ligeterdőt kiirtották, és gyümölcsöst telepítettek, ezek később szántókként, legelőkként funkcionáltak. Minden szántóföldi területhez tartozott egy erdőterület is, aminek karbantartásával biztosított volt egy család tűzifa- és építőanyag-szükséglete. Tiszatarjánban elég jelentős volt az állatállomány: a mintegy 1000 szarvasmarha általában a határ legelőin legelt.

A téeszesítés idején azonban a természet és a tarjániak között kialakult és fenntartott jó viszony megbomlott. A közös erdő senki erdeje – a tervszerű erdőgazdálkodás valahogy elmaradt. Amikor viszont a rendeletek értelmében már szakember vezette az erdőgazdálkodást, idegenhonos fajokat ültettek, amelyek a honos fákat kezdték kiszorítani a területről. Az állattartás gyakorlatilag teljesen megszűnt, és mivel nem volt állat, ami a területet legelje, az agresszívan terjeszkedő, idegenhonos özönnövények (például a gyalogakác) kezdtek teret hódítani. A korábbi ártér képe teljesen átalakult, mind a gazdaság, mind az élőhelyek számára használhatatlanná vált.

Tiszatarjánnak azonban szüksége van a területre a továbbéléshez, így a helyiek keresni kezdték a megoldást, hogyan lehet feléleszteni a Tiszát és árterét.

A WWF természetvédelmi szervezet az OEMN (One Europe More Nature – Egy Európa Több Természet) projekten belül egy együttműködésen alapuló megoldást dolgozott ki, három főszereplővel, és egy vendégművész-csoporttal. A WWF megszervezte, hogy ha a helyiek kivágják a gyalogakácot, a közeli erőmű felvásárolja azt biomassza-alapanyagnak. Eddig tiszta sor, mindenki jól jár, a gazdának tisztul a földje, a felesleges növényért pénzt kap, az erőmű pedig biztos beszállítókat tudhat magáénak. Hogy a WWF képviseletében a természet is jól járjon, és ne alakuljanak ki gyalogakác-ültetvények, a szervezet kidolgozott egy olyan tanúsítványt, amelyet az erőmű minden gyalogakác-vásárlásnál ellenőriz. Ez tartalmazza, hogy a megtisztított föld egy részén kizárólag hazai fafajokból álló energiaültetvényt hoznak létre, a terület másik része pedig visszakerül a természethez, vagyis az élőhelyek magukra találhatnak, újjáéledhetnek.

A cikk folytatását az Explorer Magazin 2008. augusztusi számában olvashatja!

Kulcsszavak:

Cikkek a magazinból

Sorry, you need to install flash to see this content.