Az április 13-a és 15-e közötti időszak Thaiföldön a hagyományos thai újév kezdete. 1941-ben Thaiföldön is hivatalosan január 1-jére tették át az újévi ünnepségeket, de emellett a tradicionális időpontról sem feledkeznek meg a thaiok.
A “Songkran” szó mozgást, helyváltoztatást jelent, ebben az időszakban ugyanis a Nap megváltoztatja helyzetét az égbolton, elhagyja a Kost és belép a Bikába. Kicsit hasonlít ez az európai
évszakváltozáshoz: másfél-két hónapon belül várható a monszunidőszak beköszönte, amikor is megjelennek az enyhülést hozó esőfelhők (Thaiföldön az április a legmelegebb és legszárazabb hónap), amelyek felfrissítik az embereket, megöntözik a kiszáradt földeket, és ez után kezdődhet az új rizstermesztési periódus. Egyes vélemények szerint a fesztivál gyökere ősi esőkeltő rítusokból maradt ránk.
A fesztiválnak nagyon komoly és lényeges eleme a megtisztulás és a megújulás: április 13-án, korán reggel összegyűlik az egész család, hogy kifejezzék tiszteletüket az idősebb rokonok iránt: illatos vízzel mosdatják meg a szülők és a nagyszülők kezét, megajándékozzák őket, ők pedig megáldják és jó szerencsét kívánnak a fiataloknak. Hasonlóan, a tisztelet jeleként a szerzeteseket és a Buddha-szobrokat is megmosdatják jelképesen, ez utóbbiakat nem ritkán körbeviszik egy-egy városrészben, hogy minél többen részt tudjanak venni az ünnepségen. Emellett mindenki a lakhelyéhez közeli buddhista templomokba homokot visz, mert az év közben a cipőtalpakról elhordott földet vissza kell hordani.
Aki valamennyire is ismeri a thai embereket, az tudja, hogy nagyon szeretnek nevetni, és igazán fel tudnak szabadulni. Ez alól a Songkran fesztivál sem kivétel, a thai emberek itt is hódolnak a "sanuuk"-nak, a felhőtlen jókedvnek, amikor is vízipisztollyal, vödörrel, slaggal és minden egyébbel, amivel lehet, locsolják egymást és mindenkit,
akivel éppen szembetalálják magukat. Családok, barátok és ismerősök pickupokon, motoron vagy gyalog vonulnak mindenfelé a városban, és mindenkire vizet fröccsentenek, emellett illatos és hűsítő púderrel kenik be egymást.
Mi Phuket szigetén csöppentünk bele az ünnepségbe, és igazán élvezetes volt! Gyakorlatilag az első faluban csurom vizesek lettünk, de ez egyáltalán nem volt zavaró, lévén a nap irgalmatlanul tűzött és a hőmérő közelebb volt a 40 fokhoz, mint a 30-hoz. Kisgyerek, kisiskolás, kamasz, középkorú és idős is részt vett az egész napos mulatságban, és nap végén is mindenki ugyanolyan lelkesedéssel locsolgatta a többieket, mint kora délelőtt.
Igazán felhőtlen szórakozás, különösen északon, Chiang Maiban van nagy hagyománya, de a déli szigetek környékén sem fog unatkozni az ember.
v/PrtsO2Ho2tg
Songkran fesztivál Chiang Mai városában (A videó nem a szerző felvétele)