Ma 2024. 11. 25., Katalin napja van |
Utazz el! Éld át! Írd meg!EXPLORERS WANTED! Keressük a világ legbátrabb utazóit, legvadabb fotóit / videóit, legvagányabb bloggereit. Jelentkezni az info@explorergroup.hu e-mail címen lehet. A felfedezők köztünk vannak! |
Harangszó a világ végénA Tristan da Cunha-szigetek
2009-02-25 | Utoljára módosítva: 2011-04-19 14:40:45
Szerz(ők): Somogyvári D. György | Fotós(ok): Somogyvári D. György Jégtörőnket, az SA Agulhast a délkeleti passzát alig észrevehetően jobbra dönti, sötétbevesző orra lágyan bólintgat az éj tengerén. A nyitott ablaknál állok, a menetszél meleg ujjaival az arcomat cirógatja. Fokföld már csak egy kicsiny folt a radaron, aztán az is eltűnik. Megjelölöm pozíciónkat a térképen. Még 2700 kilométer TdC, azaz Tristan da Cunha szigete. Pontosan ötnapi hajóút. Nos, ha van igazán Isten háta mögött hely, akkor Tristan az. Apró falvacskáját, Edinburgh of the Seven Seas-t egyenesen a világ legelhagyatottabb településeként tartják számon. A legközelebb eső lakott világot Szent Ilona szigete jeleni, de ez is 2300 kilométerre, északra csücsül az óceán közepén. Az éter hullámain naponta többször beszélgetek Andyvel, TdC rádiósával. Jellegzetes londoni kiejtése van, de néha olyan kifejezéseket használ, amelyeket egyáltalán nem értek. Amikor visszakérdezek, felnevet. „Tudod, mi leragadtunk a Viktória-korabeli időkben, és használjuk az idevetődött kalózok, bálnavadászok nyelvi fordulatait is.” Andy a rádiósszoba falán lévő térképen rögzíti napi pozíciónkat, s esténként tájékoztatja a kormányzót a helyzetünkről. Tristan da Cunha életében az SA Agulhas évenkénti érkezése számít a legnagyobb eseménynek. A hajó hombárjai rejtik mindazon árut, melyre a telepeseknek szüksége van a túléléshez a következő látogatásig. A rakomány, mely kétezer tonnára rúg, részben az Egyesült Királyság hozzájárulása a fennhatósága alá tartozó sziget ellátásához, részben az ott élők egyéni rendelései.
A szigetcsoportot egy portugál admirális fedezte fel Rióból Fokváros felé hajózva az 1500-as évek elején. Habár partra szállni egyiken sem tudott, a legnagyobbat spontán önmagáról nevezte el. A cikk folytatását az Explorer Magazin 2008. májusi számában olvashatják!
Relevant Content |
Keresés |